svgboilerplate.com Blog,Produkty regionalne,Wiedza Tradycyjne kiszenie w Polsce

Tradycyjne kiszenie w Polsce

Tradycyjne kiszenie w Polsce post thumbnail image

Tradycyjne kiszenie w Polsce – nie tylko kiszona kapusta

Kiszone czy marynowane a może w occie. W owoce i warzywa można zasłoikować na wiele sposobów. – Zdjęcie autorstwa Eva Elijas z Pexels

Tradycja kiszenia jest w Polsce bardzo długa. Można nawet powiedzieć, że polska kuchnia pachnie kiszonką i wędzonką. Początkowo na wsiach kiszono głównie kapustę i ogórki. Z czasem buraki na barszcz. Na zakończenie prac w polu spotykano się w domach i rodzinnie lub po sąsiedzku w połączeniu ze śpiewem i tańcami, przy wspólnym muzykowaniu kiszono kapustę.

Powrót kiszenia nie tylko kapusty i ogórka.

Choć tradycja kiszenia jakby trochę na moment zniknęła, to w ostatnim czasie znow powraca do łask. W wielu restauracjach, organizowane są nawet kursy domowego kiszenia. Jeśli chcemy wiedzieć co jemy, to najlepiej zrobić je samemu w domu ale są również łatwo dostępne w supermarketach oraz sklepach z ekologiczną, zdrową żywnością. Trzeba tylko wiedzieć, jak wybrać te najlepsze. Kiszonki to samo zdrowie.

Wiele witamin i mikroelementów w kiszonkach domowych

Kiszone ogórki mają w polsce też długa tradycję. moga byc zastępstwem dla korniszonów. Zdjęcie autorstwa Eva Elijas z Pexels

Są źródłem cennych dla organizmu witamin i składników mineralnych. Warto sięgać po nie przez cały rok, ale szczególne znaczenie mają zimą, kiedy nie ma dostępu do większości sezonowych warzyw i owoców. Kiszonki to nieograniczony wybór – kiszona kapusta, ogórki, czosnek, buraki, pomidory, cytryny, a nawet papryka, jabłka czy pieczarki, co kto lubi.

Zdrowe bomby witaminowe zamknięte w słoiczku

W procesie kiszenia dochodzi do rozkładu cukrów prostych do kwasu mlekowego, w przetworach powstają witaminy z grupy B, które nie tylko pomagają trawić węglowodany, tłuszcze i białka, ale także regulują przemianę materii. Dodatkowo w kiszonkach znajdziesz witaminy A, C, PP, K oraz E, a także wapń, magnez, potas i żelazo. Warto pamiętać, że nie tylko kiszone przetwory są bogate w te składniki, ale także sok, w którym się znajdują.

Przez żoł…jelita do zdrowia

Zdrowe jelita są kluczem do dobrego, ogólnego stanu zdrowia, a sfermentowane produkty posiadają mnóstwo bakterii fermentacji mlekowej, które wpływają dobroczynnie na ich prawidłowe funkcjonowanie. Bakterie, o których mowa poprawiają wchłanianie i trawienie, chronią przed rozwojem bakterii gnilnych oraz zmniejszają poziom złego cholesterolu. Dodatkowo w procesie fermentacji spada zawartość cukru, a zwiększa się ilość wody i podczas tego procesu warzywa i owoce tracą kalorie.

Zatem róbmy przetwory zaczynając już późnym latem bo to dla nas bardzo zdrowe!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane